Smaki z Wakacji


Wakacje się kończą, dlatego warto porozmawiać o tym, czego udało nam się w te letnie dni spróbować? Dzisiaj słowo wstępu i ogólne informacje, natomiast już wkrótce systematycznie pojawiać się będą przepisy lub opisy wakacyjnych potraw. Przesyłajcie swoje doświadczenia żywieniowe, a opublikujemy je na naszej stronie!

Możemy podzielić je na kilka kategorii:

wakacyjne wypady za miasto/na plażę – zaliczamy tutaj małe wycieczki rowerowe oraz wypady piknikowe. Całe jedzonko pakujemy do kosza lub do plecaków. Warto zapakować każdy rodzaj jedzenia w osobne pojemniki, aby nic się nie pogniotło. Na takie jedzenie na kocyku najlepiej sprawdzają się kanapki (od razu powiem, że nie będą to zwykle, nudne kanapki z serem i szynką), sałatki owocowe, lekkie sałatki z dodatkiem mięska (bardzo pożywne), małe szaszłyki, domowe hot dogi,  a do picia najlepiej zielona herbata z dodatkiem mięty lub domowa lemoniada. Na deser muffinki, domowe ciasteczka, małe tarty.

pod namiotem – mam nadzieję, że uda nm się wymyślić bardziej wyszukane potrawy niż tylko pajda chleba i konserwa turystyczna. Chociaż i to ma swój urok pod namiotem. Przepis na dobry, domowy smalec do zabrania w słoiku pod namiot. No no.

grillowanie w ogrodzie – przepisów na grilla jest chyba niezliczona ilość. Możemy przygotować każdy rodzaj mięsa, w różnej postaci. Grillować możemy warzywa. Do tego często robimy wymyślne sałatki, dipy. Pieczone ziemniaczki z grilla, faszerowane lub nie. Biała kiełbaska czy chrupiący chleb czosnkowy. A do picia chłodna herbatka z limonką, lemoniada lub kawa mrożona. Mniam!

dania na upały – w bardzo upalne dni raczej nikt z nas nie myśli o jedzeniu. Pijemy wtedy dużo płynów, aby nawodnić organizm, ale sama myśl o obiedzie z gorącymi, parującymi jeszcze ziemniakami, czy rozgrzewającym rosołem, sprawia, że jest nam jeszcze bardziej gorąco. Możemy jednak tak skomponować nasze menu, aby zjeść ze smakiem i schłodzić się jednocześnie. Magiczny przepis na zupę “Nic”, wszelkiego rodzaju chłodniki warzywne, czy nugetsy z dipami. To tylko początek góry lodowej..

lokalne przysmaki – na wakacjach, szczególnie jeśli wybieramy się gdzieś w podróż, warto spróbować lokalnych przysmaków. W całej Polsce, w każdym regionie możemy spróbować czegoś, czego nie mamy na co dzień. Dorsz po koszalińsku, oscypki z żurawiną, kluski śląskie z roladkami, kołduny, woda śledziowa. Prawdziwe wakacyjne smaki zaczynają się jednak, kiedy wyruszymy w podróż tropikalnych, egzotycznych lub chociaż innych niż Polska, bo przecież każdy kraj ma swoją kuchnie. Owoce morza, kalmary, czeskie knedliki, żabie udka, pizze, grecka musaka.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 0.0/10 (Liczba ocen: 0)