Surówka z Kiszonej Kapusty
Czas przygotowania: 10 min.
Stopień trudności: bardzo łatwy

Drogie dzieci i Szanowni początkujący kucharze! Chcielibyśmy przedstawić Wam bardzo tradycyjny polski przepis na surówkę z kapusty – oczywiście kiszonej (lub kwaszonej) kapusty. Najprostsza i zawsze smaczna i zdrowa surówka z kiszonej kapusty. Wystarczy umyć kiszoną kapustę, pokroić ją drobno, dodać startą na grubych oczkach marchewkę i pokrojoną w drobniutką kostkę cebulkę i prawie gotowe. Jeszcze tylko dodajemy łyżkę oliwy lub dobrego oleju, ponieważ pozwala to na uwolnienie witaminy A z β-Karotenu* (Beta-karotenu) występującego w marchwi. Potem odrobinkę cukrzymy, ale to bardzo minimalnie. Mieszamy i gotowe. Dla akcentu kolorystycznego można dodać szczyptę świeżej drobno, poszatkowanej natki pietruszki.

*β-Karoten – prowitamina witaminy A i najbardziej aktywny jej izomer. Neutralizuje wolne rodniki, wywołuje przebarwienie skóry i chroni ją przed działaniem promieni słonecznych.
β-Karoten jest bezpieczną odmianą karotenu, gdyż organizm przetwarza tylko taką jego ilość, jaka jest mu potrzebna. Przyczynia się między innymi do ochrony przed drobnoustrojami. Ma działanie antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku, systemu immunologicznego. W preparatach często podawany jest razem z witaminami E, D, B i wapniem. (źródło: Wikipedia)
VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.8/10 (Liczba ocen: 4)
Surówka z Kiszonej Kapusty, 5.8 out of 10 based on 4 ratings